Бедствие: 4-ти ден без вода. Гражданско неподчинение е решението според Пламен Борисов
Близо 80 часа вече вода няма в Рударци. Само преди 3 дни на 5 септември по новините на ТВ Кракра бе обявено, че кметицата на Община Перник Росица Янакиева въвежда 24 часа сменен режим за село Рударци и махала Горно Драгичево в едноименното село. Заповедта в Рударци никой не я е виждал, дадена е устно към кметът на селото, докато в Горно Драгичево кметът е разлепил обявления. За пореден път се въвежда режим на питейната вода, който не се спазва. Цяло лято рударчани и виладжии, особено хора с жилища в махала Кало изпитваха терзанията на безводието и на липсата на информация кога ще имат вода. Второто доведе до преки питания (включително и нападки) към кмета, както и към цялата администрация, която има или няма отношение към проблема.
Гражданското недоволство от тази водна "психо-терапия" изби в интернет. Facebook групата на Рударци се оказа местната трибуна на гражданското общество. Социалната мрежа си извоюва този авторитет, тъй като групата се следи и от кмета Богдан Богданов и от заместник председателя на Общинския съвет Пламен Борисов. Те понякога взимат участие и отговарят на хората там. За съжаление, напоследък това прави само Пламен Борисов, а за кмета знаем от негово интервю, че "работи нонстоп по тази тема".
За два дена над 60 коментара заляха постът на Людмила Нинова от махала Кало, с който тя за пореден път изрази там възмущението си от неспазването на режима и липсата на обяснение от страна на кмета: "52 часа без вода! Къде е кмета да даде обяснение защо? Или пак ще ни омайва с друго интервю в някоя медия!". Сред най-интересните включвания беше това на журналиста от сайта ЗаПерник, не безизвестният Петър Тишкин, който светкавично взе ролята на апологет на кмета. Комуникацията между двамата журналисти (Людмила Нинова е по професия журналист с дългогодишна практика) има предистория, след като сайтът на П. Тишкин, преди седмица публикува нейно оплакване срещу режима на водата в Рударци - Мръсни, потни и бесни. Същата медия пък в характерен за нея стил побърза да навърже в логическа верига доста неадекватно клюкарската нишка със статията си "Ани Салич не се къпе". Раздразнението на г-жа Нинова е от факта, че кметът Богданов не отговаря на десетките нейни питания за режима на водата в социалната мрежа към него, а за сметка на това се явява с големи коментари по медиите.
Междувпрочем вече е трудно да се определи кое е по-болезнено - да нямаш вода или да не знаеш кога ще дойде, чакайки до чешмата. Нервното чакане на хората продължава вече трети ден след неофициално обявения 24 часов режим.
Наред с коментарите се появиха и два факта, които правят ситуацията леко съмнителна. Евелина Лозанова сподели, че в Кало има спукани тръби, които никой не ремонтира, а в същото време в чешмите няма вода. Вторият, споменат от Светлана Нейкова: "Странното в ситуацията е, че на 05.09. Сутринта в 8.00 ч. Водата беше с много силно налягане и дебит, а на 06.09 реките изведнъж пресъхнаха!?!"
Включването в обсъждането на Пламен Борисов, все пак представител на местното самоуправление, трябваше да внесе известно спокойствие, вместо това, внесе само повече яснота, което все пак е значителен напредък. Трябва да му се отдаде чест за това, че до след един часа през нощта той участваше и отговаряше на питанията и коментарите. Ето какви пояснения даде той:
"Заповедта за 24-часов сменен воден режим между Рударци и махала Горно Драгичево е на кмета на Община Перник Росица Янакиева, а не на кмета на Рударци Богдан Богданов. За съжаление Янакиева е властовия фактор, а не Бобето. Факт е, че във владайския канал водата е почти пресъхнала.(По протежението на владайския канал всички потоци са пресъхнали, включително и р. Рударщица. Няма никакъв саботаж от страна на владайци и мърчаевци. Просто няма вода. - бел. ред. - допълни по-късно той) Бобето е предложил да се прехвърли вода от другите резервоари на Матница, но Янакиева му се е изсмяла. Дългосрочното решение наистина е микроязовир под Врелото (Местността „Врелото“ се намира при едноименната бивша каменна кариера по течението на Рударщица - бел.ред.) и нов водопровод и канализация. Иначе всяко лято ще живеем същия кошмар.
Това което ни липсва повече от водата в момента е солидарност. Няма да страда нито Кладница, нито Драгичево нито някое друго място, ако между хората имаше солидарност и общината имаше добър кмет. Язовир Студена е на 5 км от Рударци, а резервна захранваща тръба до там няма. Когато гравитачната вода от Витоша спре - просто няма вода по къщите, а язовира се синее наблизо. И това не е от вчера.
Според заповедта на кмета на Община Перник вода трябваше да има през изтеклото денонощие. Днес три път виждах кмета на Рударци и той и трите пъти говореше по телефона с дежурния от пречиствателната станция и питаше дали резервоара се пълни. Днес заранта в ниските места водата дойде, но са я спрели за да се напълни резервоара. Пуснаха я едва привечер. Предполагам, че по високите места въобще не се е качила.
Много искам аз да отговоря на директния въпрос - кога ще има вода, но на него трябва да отговори кмета на общината. Вместо да издава неадекватни заповеди за 24 часови режими и да поставя на равна нога цяло Рударци с една махала на Драгичево, трябваше да издаде заповед Рударци да се захрани от друг резервоар. Такава техническа възможност има - проверил съм."
По-късно духовете се разбуниха доста повече, когато г-н Борисов призова гражданите към неподчинение. Това, което отдавна витае като усещане породено от фрустрацията на жителите без вода, той го вербализира. И като чели точно, това, че лично той го направи, не бе прието като нещо спонтанно, а напротив, общинският съветник бе обсипан от коментиращите с обвинения в популизъм. Ето как се разви този интересен диалог:
Пламенн Борисов: "Това което може да се направи е митинг пред кабинета на Янакиева. Но ще трябва да се развълнувате. И аз си плащам данъците, но очевидно това не е достатъчно....Е?! Вземаме ли сопите?"
Нейко Нейков: "Вие не бяхте ли юрист?!? За Вас гражданско общество вили, сопи, камани и лопати ли са? Според мен хората, на които е гласувано доверие трябва да си свършата работата!"
Пламенн Борисов: Да! Още съм юрист. И гражданското неподчинение е напълно легитимно и приемливо в демократичните режими.
Веселин Василев: "Какви сопи???? Да не съм кроманьонец! Използвайте си механизмите и направете каквото трябва! Стига вдигали прах само!"
Юристката Светлана Нейкова също даде своя коментар за административните инструменти и дали е време за "сопите":
"Още по- странно е, че ни призовавате към гражданско неподчинение, Вие кой сте зам. Председател на Общинския съвет и сте адвокат??? Има закони, в които ясно е посочено какви са задълженията и правомощията на Общинския съвет спрямо В и К дружествата и кмета на Общината! Освен това Областният управител е овластен от закона да отменя незаконосъобразните заповеди на кмета.
В това, което пишете не личи да сте си свършил работата като общински съветник.
Освен това в Закона за водите изрично е посочено задължение, включително и на кмета на селото да информира населението! Кажете ми по какъв начин това е осъществено. Три дена да е прекъснато водоснбдяването в едно населено място е бедствено положение и органие на власт имат задължения. Гражданското неподчинение е лесно, на в условията а демокрация властите имат задължения, които са длъжни да изпълняват. Тава е най- голямата промяна, която трбва да настъпи - всички държавни и общински структури да спазват законите и да носят свята отговорност. Гражданското неподчинение идва след като са изчерпани законовите механизми за решаване а проблема. Вие твърдите, че има заповед на кмета на община Перник, ами тя е незаконна и Общинският съвет и Областният управител трябва да реагират. Гражданите също могат да упржнят своите права, но първо трябва да са информирани, за това, което властите са предприели за защита на техние законни права, едно от които е редовното снбдявате на всеки гражданин с вода за питейни и битови нужди. Не се съмнявайте, че знаем и ще защитим правата си. Защо тогава са управниците???"
Пламен Борисов се защити по следния начин:
"Първото нещо, което ми дойде наум като чух за тази заповед е да я обжалвам. Докато траят процедурите обаче, ще дойдат и дъждовете, а с тях и водата. Бързото решение е - събираме се многобройни и при кмета на общината, докато не пусне крановете на другите резервоари. Наричайте го политизиране или както ви е угодно. Аз го наричам гражданско общество или общество от граждани."
Видна е емоцията не само на г-жа Нейкова, но и на всеки от пишещите. Въпреки това в диалога намери място и един по-философски и висококултурен нюанс в следващите коментари за гражданското общество, макар на фона на бедстващото мизерно положение изисканият интелектуализъм не е много вписващ се. Ето какви изказвания си размениха Пламен Борисов и Людмила Нинова, провокирани от споменаването от втората на "дебелите книги":
Людмила Нинова: "Отново питам - някой виждал ли я е тази заповед. На сайта на общината не я откривам. Тя трябва да е публична, за да се запознаят с нея потърпевшите. Пълен хаос. Гражданското общество е това, в което гражданите имат достъп до актовете на властта, чува се неговата дума при взимането на решения, равноправно е при управлението и стопанисването на населените места, а не - хоп, айде под прозорците на кметицата. В дебелите книги го пише."
Пламен Борисов: "Гражданското общество е обществото, при което водещи са самоинициативата, самоорганизацията, самоуправлението, самоконтрола и взаимопомощта. Откакто през 1849 г. Хенри Дейвид Торо публикува есето си Resistance to Civil Government гражданското неподчинение е един от характерните белези на гражданскити общество. Така твърдят и Махатма Ганди и Мартин Лутър Кинг. Вие кои дебели книги имате предвид?"
Людмила Нинова: "Гражданското общество е онова общество, което има механизми и модели за контрол над властта. Торо и Ганди не ги намесвайте. Там където властта си говори на ухо (кметицата казала на кмета устно) е смешно изобщо да си мислим, че ние гражданите можем да променим нещо. Дори и под прозорците на кметицата. И затова ще си носим лятната кир до Нова година, когато може и да завали - сняг."
На края (ако считаме, макар че това не е край на дебатите) Станко Йорданов (моя милост - бел. ред.) направи едно обобщение на ситуацията:
"С риск да попаря надеждите за идеята за микроязовир, мисля че в никакъв случай не трява да се посяга на планината на толкова високо място - Врелото при кариерата на Рударщица. Не случайно от екологични съображения навремето затвориха всички кариери по Витоша. А те не са били по-малко важни за местното население, което с каменоделство си е изкарвало поминъка - и добре си го е изкарвало.
По-реално ми изглежда да се разширят водосборните съоръжения, където е настоящата пречиствателна станция - там е по-култивиран район и има място за по-големи резервоари и утаители. А за проблема с Кало, ако е че не стига налягане, да се изгради водонапорна кула.
Също съм против политизирането. Реално съм против дезинформацията от всички политически страни. Благодарство все пак към Пламен Борисов, който се включи доста активно тук дори и посреднощ и ето ние в 60-70 коментара си чешаме езиците.
Но за чешането на езиците иде реч. Японците казват - за да вземеш решение трябва да имаш две неща - ценности и информация. Ценностите ги имаме - вопиюща нужда от питейна вода, искаме качествено водоснабдяване. Информацията обаче е недостатъчна - какви водопроводи откъде минават; от къде може да се вземе още вода; кой ще бъде ощетен; утопия ли е да се прихване вода от язовир Студена; Микроязовира в Мърчаево доколко може да спаси положението - и прочие и прочие все ВиК инженерни теми. За това си чешаме езиците само върху беглата информация, с която разполагаме. Пак повтарям - ние не сме виновни за това, напротив правим усилия да да разполагаме с повече информация. Междувпрочем - една от най важните ценности на демократичното общество.
И не е редно това незнание да се впряга за политически битки. Така както Пламен Борисов хвърля цялата отговорност на кметицата Росица Янакиева, така и има резон и в нейните дайствия. Фактът, че се е изсмяла на кмета, когато той е предложил да се прихване от резервоарите на Матница и Кладница, говори, че има някакви неизвестни на нас пречки, които правят тази идея утопична. Уви, пак опираме до същото - липса на информация - не знаем какво има предвид тя, затова си мислим, че се е присмяла от политическа злоба към опонента.
Единствената политическа акция, в която виждам смисъл е срещу липсата на информация и прозрачност по този проблем. Във всяко едно отношение - включително по дългосрочните алтернативи за решаването му, включително и по отношение на заповедта за режима на водата. А такава има само съобщена устно на кмета и в репортаж на ТВ Кракра от 5 септември. Действителна ли е заповед която не е доведена до знанието на хората? А дори не е била връчена на кмета на Рударци. Иначе той е длъжен да организира изпълнението на такива заповеди - това му е работата."
Източник: Facebook група на село Рударци
Последни коментари
преди 1 година 26 седмици
преди 1 година 26 седмици
преди 5 години 9 седмици
преди 5 години 10 седмици
преди 6 години 18 седмици