История
Дънов: Рударската вода лекува всички болести
Учителят пие само от нея на смъртния си одър. Под извора има 6 метра широка подземна река. Дънов изиграва ключова роля за превръщането на района в курортен.
Известно е, че последните години от живота си Петър Дънов, основател на Бялото братство, е живял в Мърчаево, където днес е изграден негов музей.
По това време всички от братството, които са се били преселили от София в село Мърчаево, са ходели много често до извора в Рударци. Донасяли са си минерална вода с дамаджани, правили си бани, перяли се там. Има и много направени снимки с Учителя там.
Неговите сподвижници описват интересна случка, свързана с водата от Рударци. Учителят заедно с
За Аляска
Това което искам да споделя с вас няма нищо общо с Рударци, но Интернет е необятен, за това нека не сме егоисти. Статията е препечатка от сайта на в-к "Капитал" с автор Радослав Райков, на когото искам да изкажа огромни благодарости...
Нов религиозен поклоннически обект бе осветен в събота - Кръстът на Види Бог
Кръстът е само на 200 метра от границите на Рударци, разположен на възвишението близо до пътя от Драгичево към язовир Студена, където преди време се намираше изкуствената крепост-декор за нуждите на кино продукциите и е висок пет метра.
Жители на село Драгичево са инициаторите за поставянето на кръст на там през 2009 година. Поставен е наново там миналия месец, след като навръх Богоявление тази година предишният кръст е бил откраднат за скрап.
В събота в деня ня Св. Св. Константин и Елена бе осветен новия кръст. Денят не е избран случайно, защото е свързан със светците изнамерили Светият кръст, на който Исус Христос е бил разпънат преди 2000 години.
Името на местността Види Бог също има своята загадъчност.
За да разберете подробности и разгледате снимки на събитието и на кръста Види Бог прочетете цялата статия в сайта на Драгичево.
Изследовател на "Илиада" разкрива загадката за произхода на морените
Може ли тук на Витоша да се намира едно от чудесата на света? Какво е общото между морените и движението на слънцето?
Морените по река Рударщица реализират чудно слънчево отразяване в дните на слънцестоене и равноденствие
Не случайно съобщаваме за това откритие непосредствено след Коледа или дните на зимното слънцестоене. Всяка година на 22 декември слънцето достига най-ниската си траектория спрямо южния хоризонт, стои на това ниво в продължение на три дни и след това започва да се "въздига". В днешно време и децата в първи клас вече знаят, че не слънцето се върти около земята, а тя около него, но едва ли всички ние сме достатъчно наясно колко
Снимка на плажа в Рударци от 1964г.
Ето нещо любопитно, напомнящо на добрите стари години!
Още малко за историята на селото...
География
Рударци е разположено на югозападния склон на Витоша в община Перник - област Перник, на 7 км отстояние от гр Перник и на 16 км от София.
История
Селото е съществувало още по време на османското робство като една от многобройните махали на село Кладница. Още тогава Кладница е било голямо село, разделено на родове. Махала Рударци се разрастнала и се обособила като ново село. Рударци е известно с красивата природа и изобилието на минералната му вода.
По онова време минералната вода е извирала много по-високо от мястото на днешния извор.
Културни и природни забележителности
На територията на селото има минерален извор, открит плувен басейн; заведения (кафета, механа, кръчми, ресторант), които през летни и почивни дни са пълни. Само един обект (общински) предлага нощувка. Лошо впечатление правят няколкото недовършени от години строежи - на църквата, на чешмите и на грозната и опасна спирка. Несъществен е броят на паркоместата (само три паркинга, един от които е ограден и заключен от десетина години), детските кътове са морално остарели, трудно достъпни и необезопасени, с ограничен брой съоръжения. За спортуване може да се използва футболния стадион, но не и баскетболното игрище, превърнато в сметище и склад за строителни материали. Парковите територии са в изключително лошо състояние, без необходимата поддръжка, без мебелировка и съоръжения за отдих и почивка, като парка "Дабо" е почти недостъпен заради телените огради откъм близките улици. Паркът край езерото в самия център на селото е предпочитано място за риболов, но липсва каквато и да било инфраструктура като места за паркиране, за почивка, за детска игра. Като наличен фактор се приема и залесената част на планината над с. Рударци, а също така и връзките с хижите Златни Мостове, Рудничар, Звездица, Острица и пътя за Черни връх. Изградени са няколко заслона.
Редовни събития
В последната неделя от месец май е празникът на селото. Той се провежда ежегодно, близо до минералния извор в центъра. Съпроводен е от програма, в която участват певческа и танцова група от читалище „Васил Левски“ - с. Рударци.
Всяка година на 1 Май се прави курбан в местността „Еремия“.
От няколко години на стадиона се провежда киноложка изложба.
Други
Под вековния дъб в парка "Дабо" са заснети няколко сцени от френския филм "Версенжеторикс" с Кристоф Ламбер.
------------------
Източник: http://bg.wikipedia.org/
Рударци си има герб от 1986 година
Това става ясно от интернет сайт за хералдика, публикувал гербовете в района на Перник: Българско хералдическо и вексиложко общество. Автор на емблемата е Велизар Димов и е от 1986 година.
След като на сайта на село Драгичево се разгоря дебат има ли селото собствена емблема или герб, малцина се сетиха, че Рударци отдавна може да се похвали с такъв. Видимо емблемата съдържа съчетанието
Малко повече за Природен парк Витоша
Природен парк Витоша заема площ от 26606,60 хектара и обхваща селата Боснек, Горна Диканя, Железница, Кладница, Ковачевци, Мърчаево, Рударци, Чуйпетльово, Ярлово.
През 1934 г. е обявен за Национален парк Витоша - първият не само в България, но и на Балканския полуостров. На територията на днешния природен парк (официалният му статут сега) са обособени два резервата - Бистришко бранище и Торфено бранище. Бистришко бранище е обявен за защитена територия през същата 1934 г., което го прави един от най-старите наши резервати. Заради високите си биологични показатели Бистришко бранище е обявен от ЮНЕСКО за биосферен резерват. Целта на резерват
Последни коментари
преди 1 година 30 седмици
преди 1 година 30 седмици
преди 5 години 13 седмици
преди 5 години 14 седмици
преди 6 години 22 седмици